Hol a Tejút? Már senki sem emlékszik rá
Eltűnnek a denevérek, a rovarok, nem virágoznak a fák, az emberek pedig elfelejtették, milyen a csillagos égbolt. A fényszennyezésnek brutális hatásai vannak.
RészletekEltűnnek a denevérek, a rovarok, nem virágoznak a fák, az emberek pedig elfelejtették, milyen a csillagos égbolt. A fényszennyezésnek brutális hatásai vannak.
RészletekA svájci kutatók olyan napelemet építettek, amivel megéri helyettesíteni a hagyományos ablaküveget.
RészletekA parlagfű természetes ellenségének számító parlagfű olajosbogár terjedését elsősorban a domborzati viszonyok és az uralkodó szélirány határozza meg – tették közzé a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatói az Agricultural and Forest Entomology szaklapban. Az is kiderült, hogy a bogár rajzása azzal az időszakkal esik egybe, amikor a parlagfű növekszik és virágzik, ami jó hírt jelenthet az allergén elleni védekezés szempontjából.
RészletekEddig a kereskedelmi célú madarak madárinfluenza elleni megelőző vakcinázását a szakértők több okból is kizárták. Többek között azért, mert egyes beoltott madarak fertőzöttség esetén továbbra is képesek lennének a madárinfluenza továbbadására. Valamint azért, mert az influenzavírusok gyors mutációja miatt a vakcinák kevésbé bizonyulnának hasznosnak.
RészletekEgy londoni nanotechnológiák kutatásával foglalkozó vállalat, a NextGen Nano, egy olyan átlátszó, organikus fotovoltaikus napelemet fejlesztett ki, amellyel úgy állítható elő villamos energia az üvegházak tetején, hogy közben a panel nem folyásolja be a növények fényellátottságát és fejlődését.
RészletekEurópa a VIII. és IX. században a tenger felől érkező vikingektől, majd a X. században a keletről betörő magyaroktól rettegett. Nyugaton nem, de keleten számos alkalommal keresztezték a skandináv harcosok őseink útját. A Szent István-kard északi származású, míg Svédországban magyar íjakat találtak a régészek. A National Geographic új, „Vikingek: A dicsőségtől a bukásig” című sorozata október 2-án mutatkozik be Magyarországon, ennek apropóján Katona Csete, a Debreceni Egyetem Történettudományi Intézetének oktatója foglalta össze a két nép találkozásinak történetét.
Részletek96 éves korában elhunyt az Egyesült Királyság uralkodója.
RészletekAz Országos Meteorológiai Szolgálat mérései alapján a 2022-es nyár az átlagnál 2,0 Celsius fokkal melegebb volt, ezzel a legmelegebb 1901 óta. Június végétől az időjárásunkat gyakran hőhullámok határozták meg, de a június is nagyrészt az éghajlati normálnál melegebb idővel telt. A tavalyi száraz nyarat idén egy hasonlóan száraz követte, így országos átlagban a nyári csapadékösszeg ismét jelentősen elmaradt az 1991–2020-as átlagtól, ezzel pedig tovább folytatódott a súlyos aszály hazánkban.
RészletekHosszan tartó betegség után életének 92. évében kedden elhunyt Mihail Gorbacsov, a két világrendszer közötti hidegháború vérontás nélküli lezárásához döntő mértékben hozzájáruló reformer politikus, a Szovjetunió első és utolsó elnöke, a Szovjetunió Kommunista Pártjának utolsó főtitkára. Halálhírét az orosz hírügynökségek a moszkvai Központi Klinikai Kórházra hivatkozva közölték. A volt államfőt a sajtóértesülések szerint várhatóan a felesége, Raisza mellé fogják eltemetni a moszkvai Novogyevicsje-temetőben. A kérdésben a család dönt majd.
RészletekA közelmúlt brit hőhullámához hasonló események bekövetkeztét tízszer valószínűbbé tette a felmelegedés a World Weather Attribution (WWA) projekt szerint – ugyanakkor ez is alábecslés lehet.
Részletek