Hirdets
Növények virágzása: Különös és forradalmi dolgot találtak

2020. november 16. 16:00

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóinak részvételével fedezték fel magyar tudósok, hogy a tél közeledte beindít a növényekben egy speciális hőmérséklet-érzékelési mechanizmust, ami megméri a tél hosszát, detektálja a tél végét és ezek alapján időzíti a virágzást. A tudományos felfedezés új utakat nyithat a fenológia, vagyis a növények és az állatok fejlődésének szakaszait megfigyelő tudományterületen. Az ELTE honlapján közzétett beszámoló szerint a kutatók a vizsgálat során Priszter Szaniszlónak (1917-2011), az ELTE Füvészkert egykori igazgatójának feljegyzéseit vették alapul.

Komoly gondban lehetnek a magyar mézfogyasztók

2020. november 19. 16:00

Minimum 50, de inkább 70 százalékkal fog emelkedni a méz ára, ugyanis nagyon rossz volt 2020. A hazai méztermés nagy részét külföldre adják el a méhészek, így az is előfordulhat, hogy nem lesz a boltokban hazai méz 2021 év elejére. Az Agrárminisztérium szerint a gyengébb termés ellenére is lesz elég méz.

Védelmet kapnak a rákosi viperák

2020. november 10. 12:00

A rákosi viperát veszélyeztető tényezők közül feltételezhetően a ragadozók (predációs nyomás) akadályozza leginkább a populációk növekedését, ezáltal a kedvező természetvédelmi helyzet kialakulását. A korábban elvégzett vizsgálatok alapján elmondható, hogy a vörös róka, az európai borz és a ragadozómadarak a legfőbb viperafogyasztók.

Téli üzemmódra állnak át az M5-ös autópályán

2020. november 11. 17:30

Az AKA Alföld Koncessziós Autópálya Zrt. és az M5 Autópálya Üzemeltető társasága, az A-WAY Zrt. felkészítette karbantartó flottáját a téli üzemeltetésre, amely rendszeres útellenőri szolgálattal készen áll a téli időjárás kezelésére november 10-étől. Az újhartyáni, a kiskunfélegyházi és a balástyai üzemmérnökségeken felkészítették és ellenőrizték a téli üzemeltetésben résztvevő gépeket és adaptereket.

A helyi újság, rádió és televízió egyik alapító tagjától vettünk végső búcsút

2020. november 9. 18:00

Balogh György a rendszerváltás előtti évben már tagja volt annak a stábnak, amely létrehozta és működtette a Félegyházi Hírlapot, a Kiskun Televíziót és a Sirius Rádiót. Írásait, riportjait mindenkor a felkészültség és kritikus hangvétel jellemezte. Családja, barátai és ismerősei november 5-én kísérték utolsó útjára a Felsőtemetőben. Judit lánya ezzel a nekrológgal búcsúzik édesapjától.